Filmförevisning Paul à Québec måndag 26 mars 18.30

Det mångåriga samarbetet med vår systerorganisation AIEQ som initierats av Françoise Sule medförde att hon i november fick motta ett hederspris för sina insatser i London. För vår förenings del innebar också detta att vi fått möjlighet att till låg kostnad visa filmen Paul à Québec för våra medlemmar och deras elever på Klarabiografen i Stockholm. Filmen är en dramakomedi, har fransk dialog med engelsk text. Om du anmäler dig senast 13 mars till vår infoadress går ni gratis, senare anmälan görs på nätet till en symbolisk kostnad om 20 kr per biljett direkt på nätet och kan inte göras på infoadressen. http://kulturhusetstadsteatern.se/Kalender/#?filter=film&year=2018&month=3&day=26
Filmen grundas på en prisbelönt tecknad serie med samma namn. Paul är en serietecknare som bor med sin flickvän och deras lilla dotter i Montreal, sommaren 1999. Hans svärfamilj, les Beaulieus, är en stor, skojfrisk klan, som består av syskon, barnbarn och en mycket omtyckt patriark, Roland, som ständigt påminner Paul om att han måste gifta sig med hans dotter. När Rolands hälsa försämras knyts familjen starkare samman och Paul ger utlopp för sin tillgivenhet genom att teckna flera karikatyrer av sin åldrande svärfar. Filmen är en rörande berättelse om hur en familj möter motgångar, men modet och ömheten de visar varandra är ett inspirerande ode till livets skönhet och styrkan i familjeband